Vår hjälp har i dagarna nått fram till Bucha = Butja

Vår hjälp har i dagarna nått fram till Bucha = Butja 553 414 Furuhöjdskyrkans församling, Alunda

Staden som ryssarna urskillningslöst bombade och sedan sköt ner helt oskyldiga civila människor innan de lämnade staden. Vår tredje hjälpsändning har nått fram till den staden, mitt i allt känns det gott att kunna hjälpa de överlevande i deras tragedi. En del av vår hjälpsändning har också gått till

Zaporitzha i östra Ukraina. Se bilderna från den staden. Så har man också köpt in brandsläckare för pengar från Alunda.

Tack alla som bistått.

Nu fortsätter vi hjälpa, dels genom att skicka livsmedel/mat i alla former och om inte kriget tar slut så kommer vi att packa ytterligare en hjälpsändning i slutet av april. Vill du skicka ett matpaket så skicka in 300:- så skickar vi ett matpaket från dig till södra Ukraina. Swish 123 391 04 29 el Pg 75991-0

Märk Ukraina.