Reflektioner från tv-gudstjänsterna

Reflektioner från tv-gudstjänsterna 1024 572 Furuhöjdskyrkans församling, Alunda

Vi har fått många uppmuntrande hälsningar skickade till oss efter de gudstjänster som Svt ännu så länge har sänt från Furuhöjdskyrkan. Vi gläds åt att människor finner ro i att ta emot budskapet, och att vi har fått vara en del av det. En tv-sänd gudstjänst återstår, vilket är den andra advent (4 december).

Ifall ni har sett gudstjänsterna i Svt får ni gärna skriva till Svt och berätta vad ni tycker om dem. De finns att se på Svt Play.

Hälsningar till församlingen efter den 25 sept SVT Gudstjänsten

Tack för en fin tv-GTj idag. Mvh Bernt Svensson

Tack för en fin gudstjänst i TV 25/9. Klart budskap. Varm ton. M Bengt Hellman Södertälje TACK broder Lasse, vilken glädje över Er GUDSTJÄNST. Återigen fantastiskt! Från död till liv… halleluja, vi tror säkert att mången fått tilltal och må dessa människor verkligen vända om samt finna en levande församling som eran kyrka. Gud välsigne Er alla mäktigt!!! Kristus hälsning fr Hans o Eija Stålberg.( Ps älskar körens sång: 1 Kristus själv…. o katten den var fin)

Tack för en fin TV-Gudstjänst! Välkomponerad med omväxlande sång och tal. Bra sång, dessutom genomgående på svenska, av härliga ungdomar, bra textläsning av två röster och en kärnfull predikan framförd på ett levande sätt utan att tappa värdigheten. Blir ofta besviken på TV- gudstjänster inspelade i studio, som blir platta och saknar tilltal. Det här var en levande gudstjänst med deltagande församling. Tack igen! Majvor och Ragnar Gustafsson (pensionerad pastor i Egumeniakyrkan)

Hej Lasse, tack för den fina Gudstjänsten som sändes på TV idag 25/9 Det är så uppmuntrande när man upplever liv i en Gudstjänst och vilken förmån det är att det sänds ut via TV. Som du själv vet så finns det bara en väg och det är JESUS. Du förmedlade JESUS på ett enkelt och härligt sätt. Gud välsigne er! mvh, Claes Ström

Hej pastor Lasse,Jag såg alldeles nyss gudstjänsten från Alunda. Vill uttrycka ett varmt tack! Din predikan var verkligen bra och levande och stannar med all säkerhet hos tusentals människor. Mycket roligt också att ni hade dop, det är inte varje dag man från kyrkorna visar trondedop över SVT.Herrens rika välsignelse över dig, din familj och er församling! Broderliga hälsningar, Håkan Westergård Pastor och media-evangelist, bosatt i Finland

Hej! Mitt namn är Lars-Göran Kågström och bor i Umeå. Jag vill säga dig att det var en fantastisk predikan som du höll. Det är inte ofta som man blir berörd av en predikan. Tyvärr är det åtminstone hos oss mycket om hur vi ska värna om miljön. Det är inget fel i det men när det blir nästan varje söndag då känns det inte bra. Jag predikar själv ibland vilket känns mycket givande. Guds välsignelse över dig och din församling! Mvh Lars-Göran

Vänner i Nåden!, TACK för de fantastiska Gudstjänsterna från Furuhöjdskyrkan. Tydligt, Jesuscentrerat, fräscht och innerligt!!! Blessings Per Andersson Ljus i Öster

Hej Lasse! Tack för en härlig och pedagogiskt predikan o Gudstjänst. Trevligt att se och höra dig igen. Vacker och ny kyrka Fint med ett dop i en öppen dopgrav! Herren välsigne dig och församlingen! Per-Åke Enström

Fantastiskt bra predikan!!! Kram Susanne

Vi vill tacka för TV-gudstjänsterna! Så fint, så naturligt, så glädjefyllt, så professionellt. Framför allt blev vi upplivade i vår tro och berörda av Guds Ande. Pastor Lasse är ju helt fantastisk! Med önskan om Guds fortsatta välsignelse Eivor&Ingemar Dahlgren, Solna

TACK kära vänner för er fina gudstjänst på TV idag söndag !!! Så gott att ni håller en så klar och tydlig kristen profil. Det finns tyvärr så mycket utspädd kristendom idag. Sååå gott att få se och höra ert tydliga budskap och den glädje som präglade hela gudstjänsten! Sådant behöver vårt land mycket av ! Stort tack från Gunvi och Conny Alpsten i Tidaholm

Jag såg förra sönd. gudstjänst och gladdes! Jag såg nu reprisen avgårdagens gudstjänst och gladdes ännu mer! Till tårar…! GUDSTJÄNST med ett helt Evangelium! TACK! Jag har bett att ni ska nå ut genom rutan och in i människors hjärtan! Jag är övertygad om att så har skett! Säkert har människor tagit emot Jesus! Tack för din/er sköna, naturliga, raka framställning av evangeliet! Jag tillhör en pingst.förs. men jag saknar såå en blandning av det gamla och nya, unga OCH gamla Gud välsigne DIG och er församling rimligen. Hälsningar Leif

Käre Vän! Jag måste skriva några rader och tacka för en underbar gudstjänst som jag fått vara med på Jag har nyss sett reprisen från i går då jag var på en ekumenisk gudstjänst här i Tystberga Vi har mycket gott samarbete med Svenska kyrkan som har underbara präster Vi trivs tillsammans och i går hade vi gemensam gtj Vilken församling Ni är Massor med ungdomar och nya kommer tydligen Vi önskar att vår församling skulle växa Vi har hälsat några nya välkomna i år Men vi väntar på fler Några hos oss är gifta med icke kristna och dem vill vi få med För Gud är det möjligt att kalla på dem så de inte kan stå emot Än en gång TACK och hälsa församlingen. Ska tala med församlingsledningen ang ett ev besök av Er från Alunda Vi vandrar vidare i Jesu sällskap Gud välsigne Dig och Er i Alunda Famnen full med varma tankar Vännen Ingrid

Tack för en härlig gudstjänst med fina sånger, härliga barn och ord som träffar hjärtan! MVG Leif

Älskade vänner. Jag säger bara; ”Halleluja i kubik”. Tack för en underbar gudstjänst med lyft och med JESUS i centrum. En sjuminuterspredikan, så pedagogisk, med sååå mycket innehåll och med bilder som jag kommer att bära med mej. Det var verkligen en gudstjänst som platsade Mitt i livet, för alla åldrar. TACK! Staffan Hejdegard, Linköping

FANTASTISKT FIN TV GUDSTJÄNST! Det gladde oss att se en LEVANDE församling. En brinnande o hängiven pastor med god förkunnelse. Det kändes som att man vill vara medlem i en sådan församling ! God bless all of you! Kristus hälsning fr Hans o Eija i Piteå.

Hej! Ett stort tack för gudstjänsten på SVT idag. Jag blev väldigt välsignad och vad roligt det var att ta del av en levande gudstjänst. Gud välsigne er i ert arbete! Hälsning Björn Hagström Simrishamn.

Har just sett TV.gudstjänsten från er kyrka. Vill bara säga TACK för en mycket bra, genomtänkt och andefylld gudstjänst. Pga sjukdom kan jag inte just nu vara med i gudstjänslivet, men är tacksam för att TV på detta sätt finns att tillgå. Har hört mycket gott om er församling, men tyvärr inte haft tillfälle att besöka er. Jag har varit pastor och riksevangelist i 45 år inom ÖM/EFK och har just gått i pension, Är just nu rullstolsburen men hoppas på en operation i Uppsala inom kort. Med vänlig hälsning Bengt Freed

Gudstjänsten i Sveriges Television den här söndagen den 18 september var en andligt stark upplevelse. Det kändes i atmosfären och det märktes i röst och ansiktsuttryck att alla som medverkade har en levande och nära gemenskap med Jesus. -Vittnesbörden, bibelläsningen, predikan (!) – allt kommunicerade så att det berörde. Sången likaså. Det var en pedagogiskt skicklig form av att illustrera händelsen i en predikan som gav liv åt orden. Härligt! -Det har alltid varit en berikande upplevelse att möta Dig pastor Lasse LeAn och alla vännerna i kyrkan. Tyvärr har min fru Kerstin haft svår värk och är mycket rörelsehindrad, vilket inte blivit bättre utan sämre, Men glädjen över att ha upplevt Alundaförsamlingen har förblivande värde som rik erfarenhet. Med hjärtlig tacksamhetshälsning Stanley Sjöberg

Äntligen en riktig gudstjänst i TV. Tack Lasse Leven och alla ni andra i församlingen för en äkta och Jesuscentrerad TV gudstjänst. Hälsn Bo Carlsson (pensionerad Equmeniapastor)

TACK för den fina gudstjänsten ! Se framemot de kommande programmen. Med vänlig hälsning Åke o Ingvar Nilsson.Vänge

Tack Lasse för en fin och berörande Gudstjänst. Vi har just tittat på reprisen eftersom vi var på egen Gudstjänst på fm. Gud välsigne dig! Birgitta o Conny

Tack för en enormt glädjeskapande tv-gudstjänst för och med både stora och små, svart och vit. Bland det bästa jag sett! Mvh Bob

Tack för en ”härlig” gudstjänst. Det fina inslaget av barn och ungdomar. Fint med sång på svenska. Predikan var ju suverän central , åskådlig och Jesuscentrerad. Det var atmosfär och glädje. Underbart med så många ungdomar. Välsignelse över kommande gudstjänster! Rolf Malm

Tack för en härlig Gudstjänst i TV, med inspirerande sång och en fin och vägledande undervisning om Jesus och hans möte med Sackeus! Det var verkligen ett möte som säkert många såg och tog emot med glädje. Mvh Din Pastorskollega Åke Svensson !

Furuhöjdskyrkan i Alunda är grymt bra, titta på TV-gudstjänsten därifrån! Stefan Swärd