Tredje hjälpsändningen för Ukrainas folk från Alunda!

Tredje hjälpsändningen för Ukrainas folk från Alunda! 1024 768 Furuhöjdskyrkans församling, Alunda

Idag (25 mars) packade vi den tredje hjälpsändningen med massor med livsmedel, kryckor, leksaker, hygien, kläder osv.  Den kommer att gå in i Ukraina till ett centralt lager och därifrån distribueras hjälpen till hela Ukraina, fantastiskt att vi från Alunda får vara med. STORT TACK till alla er som bidraget på ett eller annat sätt. Det här är bara möjligt genom att vi är många som arbetar tillsammans där var och en gör sin bit. Tack alla affärer/företag och enskilda som bidraget. Nu pausar vi transporten till Ukraina ett tag, vi ber till vår Herre att kriget må ta slut.  Men om situationen kräver så kommer vi att göra en ny insamling. Vi tackar för alla pengar som kommit in, vi har inhandlat livsmedel och skickat men vi kommer också att använda pengarna till att inköpa livsmedel i Rumänien för en kortare transport in i Kilia.  Tack och Gud välsigne dig!   Furuhöjdskyrkan/Öppen Hand/Lasse